Güneş Kırıcı Sistemler

güneş kırıcı sistemler
izmir cam balkon
GÜNEŞ KIRICI PANEL SİSTEMLERİ

Dış dünya ile görsel teması ortadan kaldırmadan, insanı yeterli gün ışığına kavuştururken modern yapıların gölgelendirilmesini sağlamaktadır.
Dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Farklı şekil ve ebatlarda geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğu kadar estetik bir görünüme de sahiptir.

Genellikle ticari amaçlı binalarda kullanılan, güneş enerjisinden maksimum derecede yararlanmak veya onu kontrol etmek amaçlı uygulanan sistemleridir. Teknoloji çağının en önemli özelliklerinden biri, konforu maksimum düzeye çıkartırken enerji kaynaklarını da minimum düzeye indirmektir. Hareketli sistemler manuel veya motor ile kumanda edilebilir. Her tür yapıların (iş merkezleri, havaalanı, hastane, konut, alışveriş merkezleri vb.) iç veya dış mekanlarında estetik ve fonksiyonel ihtiyaçları karşılamakta kullanılabilir. Skylight modern binalar için kuşkusuz en dikkat çeken unsurların başında yer almakla birlikte binalarınızın veya diğer bina tarzındaki yapılarınızın dışarıdan ihtişamlı ve seçkin olarak görünmenizi de sağlayacak yapılardan biridir.

Miktara bağlı olarak özel üretim olanağı sayesinde tasarımcıya çalışma olanağı sağlar. Yatay veya düşey olarak kullanılabilir.
Sabit veya hareketli olarak uygulanabilme olanağı bulunmaktadır. Hareketli seçeneklerinde manuel veya motorlu kumanda edilerek optimum gölgelenme sağlamaktadır.
Mat, parlak görünümlü, toz boyalı veya farklı desenlerde ağaç dokusu verilebilen farklı seçenekler vardır. Diyagonali 280 mm’e kadar tek parça üretebilme imkanı bulunmaktadır.GÜNEŞ KIRICI SISTEMLERIN FAYDALARI

Estetik katkısının yanında teknik olarak da birçok faydaya sahip olan güneş kırıcı sistemler, özellikle son dönemlerde modern yapılar içerisinde ve yapının temel bir parçası olarak kendine daha fazla yer bulmaya başlamıştır. İç mekanlarda bulunan perde sistemlerinin son dönemlerde ne kadar geliştiğine ve çeşitlendiğine zaman içinde şahit olduk. Bugün stor perdelerden zebra perdelere, jaluzilerden iç panjur sistemlerine kadar birçok basit güneş kırıcı sistemler farklı dekorasyonlar içinde yer almaktadır. Bu sistemlerin yanında daha kapsamlı sistemler olarak direkt olarak binaya dışarıdan uygulanan gölgelendirme faaliyeti gören birçok özel sistem de bulunmaktadır. Binaya adeta güneş kalkanı olma görevi gören bu yapılar özel konstrüksiyon işlemleri ile kurulurlar ve birçok farklı modeli bulunmaktadır.

Asıl amaç güneş ışıklarının tamamen engellenmesi değil, sağlıklı bir şekilde yeteri kadarının alınması ve bu enerjiden verimli şekilde faydalanılmasıdır.

Temel amaç olarak gün ışığının tamamen vazgeçilemeyecek bir enerji olmasından dolayı bu ışığın bina içerisine veya dış etki alanına insan ve diğer varlıklara en verimli ve sağlıklı şekilde ulaşabilmesini sağlamayı verebileceğimiz bu sistemlerin sağladıkları faydalardan başlıcalarından bahsedecek olursak :

-İçeriden uygulanan perde veya panjur tipi güneş kırıcı sistemler güneş ışığının ve beraberinde getirdiği ısının istenildiği taktirde önüne geçilmesini sağlar. Kaliteli bir perde sistemi adeta bina için güneş gözlüğü vazifesi görür ve sağlıklı kullanıldığında yüzde 86′ya varan bloklama yapabilirler.

 

Güneş ışığının sadece yararlı veya zararlı etkilerinden söz edilemez. Direkt olarak alındığında cilt problemleri, cansız varlıklar için solma veya aşırı ısınma gibi problemlere yol açan güneş ışınları bunun yanında yaz aylarında enerji sarfiyatını da soğutma noktasında artırır. Buna göre mekan içinde yaşam kalitesi de üst düzeyde tutulmaya çalışılır.

-Diğer bir yandan güneş ışınlarının tamamen dışarıda bırakılması da özellikle bitkiler için hayati önem taşırken insanlar ve hayvanlar için de vücuda alınması gereken bir enerjidir. Güneş ışığının uzun süre alınmaması psikolojik olarak da bireyleri etkiler. Bu yüzden güneş kırıcı sistemler tamamen kapatma değil, kanatlı sistemlerle gölgeleme ve etkiyi yok etme yerine azaltarak uygun hale getirme görevini üstlenirler.

izmir cam balkon

Özellikle dışarıdan kurulan güneş kırıcı sistemler sayesinde güneş ışıklarını azaltmak için binanın dışarıya bakan gözleri olarak pencereler sınırlı tutulmaktadır. Bu sistemlerin uygulandığı mekanlarda tamamen açık cephelerin uygulanması ferahlık ve estetik açısından kullanım alanı katarken güneş ışıklarının rahatsız edici etkisi ortadan kalkar.

GÜNEŞ KIRICI SİSTEMLER NEDEN TERCİH EDİLİYOR ?

Estetik katkısının yanında teknik olarak da birçok faydaya sahip olan güneş kırıcı sistemler, özellikle son dönemlerde modern yapılar içerisinde ve yapının temel bir parçası olarak kendine daha fazla yer bulmaya başlamıştır. İç mekanlarda bulunan perde sistemlerinin son dönemlerde ne kadar geliştiğine ve çeşitlendiğine zaman içinde şahit olduk.

Bugün stor perdelerden zebra perdelere, jaluzilerden iç panjur sistemlerine kadar birçok basit güneş kırıcı sistemler farklı dekorasyonlar içinde yer almaktadır.

Bu sistemlerin yanında daha kapsamlı sistemler olarak direkt olarak binaya dışarıdan uygulanan gölgelendirme faaliyeti gören birçok özel sistem de bulunmaktadır.